Головна » 2011 » Січень » 13 » Ганчір'яна лялька
18:28
Ганчір'яна лялька
Популярність ляльки у традиційному суспільстві засвідчує розмаїття матеріалів, з яких її виготовлено - тканина, дерево, глина, солома, папір. Найпопулярніші серед українців ганчір'яні ляльки виготовляли переважно зі шматків одягу, що вийшов з ужитку, або з залишків тканини від шиття нового. Ляльки виробляли намотуванням та прив'язуванням тканини без застосування голки. Вони відомі як вузлові. У ляльок обов'язково виділяли голову - у шматок білої тканини накладали ганчірок, сухої трави або хліба і перев'язували ниткою, надаючи таким чином круглої форми. Інші частини - руки, ноги, тулуб - спеціально не позначували. Не шили також вбрання. Його створювали, намотуючи шматки тканини на обвисля кінчики полотнини.

Ганчір'яні ляльки були також з основою, яка імітує фігуру людини. ЇЇ шили з тканини й наповнювали шматинами, сухими зіллям, сіном, вирізували чи виточували з дерева або комбінували, поєднуючи дерево (голова, тулуб) та тканину (руки, ноги). Рідше основу робили з тканини, яку скручували у валик, перегинали навпіл і обмотували ниткою, щоб виділити голову та ноги. В кожному разі на основу надягали спеціально пошитий стрій.

До особливих іконографічних рис українських ганчір'яних ляльок належить порожнє, без акцентування будь-яких рис, обличчя. У вузлових ляльок обличчя позначене навхрест перетягнутими чорними або кольоровими нитками. Часто нитки переплетені так, що утворюють на розхресті квадрат або ромб. Зокрема, наброні з різноколірних ниток хрести з широкими раменами є примітною ознакою ляльок кінця ХІХ - початку ХХ ст. з Суботова (колишньої Київської губернії). Саме такі ляльки збереглися у колекції Грушевських. Відсутність обличчя у ляльки, вірогідно, віддзеркалює залишки анімістичних уявлень, зокрема, віру у її неодухотвореність, отже неможливість вчинити зло. Наявність хреста як давнього язичницького символу сонця, вочевидь, свідчить про обрядово-магічну функцію ляльки. Ганчір'яні ялльки з рисами обличчя, що намальовані фарбою, олівцем або вишиті нитками, з'явилися значно пізніше.

Образно-пластичну характеристику ляльок довершує вбрання. У вузлових ляльок це різнокольорові шматки тканини, які обгортають основу, імітуючи верхній та поясний одяг. Обов'язковим елементом одягу більшості ляльок був прикрашений барвистими стрічками фартушок. Значну роль у творенні художнього образу ляльки відіграє головний убір, що вказує на її "вік" та "соціальну приналежність": віночок, "маячки", "волочки" - у нареченої; очіпок, хустина - у заміжньої жінки тощо.

Гарнчір'яні ляльки з основою, яка імітує фігуру людини, одягнені у спеціально пошитий стрій. Він повторює, часто достеменно, елементи святкового та буденного вбрання місцевості, з якої вони походять. Далі буде
Людмила Герус "Українська народна іграшка", Київ, Балтія-Друк, 2007
Переглядів: 743 | Додав: sahiba | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Січень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архів записів
Друзі сайту